

Ikvienu cilvēku neatkarīgi no viņa vecuma ietekmē citu cilvēku attieksme un domas. Katram ir vēlme iekļauties un būt atzītam noteiktā sabiedrībā vai draugu pulkā.
Līdzko Tu sāc justies mazāk atkarīgs no vecākiem, vienaudžiem ietekme kļūst spēcīgāka, un tas var ietekmēt tavas izjūtas, mainīt uzskatus, rīcību, ģērbšanās stilu un citas Tev svarīgas lietas. Šo ietekmi sauc par vienaudžu psiholoģisko spiedienu.
Psiholoģiskais spiediens, kuru Tu izjūti, liek pakļauties grupas ietekmei. Tā var būt pozitīva vai negatīva. Labvēlīga ietekme ir tad, ja Tu tiec rosināts kopā ar draugiem nodarboties ar sportu, mūziku, sasniegt augstu līmeni kādā mācību priekšmetā u.tml. Slikta ietekme ir tad, ja Tu tiec rosināts neapmeklēt solu vai lietot atkarības vielas legālās un nelegālās narkotiskās vielas.
Tev pašam ir jāizlemj, ko darīt, kā rīkoties, neatkarīgi no tā, vai citi Tev piekrīt vai nē. Protams, ir zināms risks pateikt nē pat attiecībā uz kaut ko sevišķi nozīmīgu, tomēr Tev nav jādara viss, ko dara grupas biedri, tikai tāpēc, lai Jūs paliktu draugi. Tavi īstie draugi tie, kuri vēlas, lai Tu būtu Tu pats.
Ikdienā nākas izdarīt nozīmīgas un mazāk nozīmīgas izvēles. Ko darīt, ja Tevi uzaicina lietot narkotiskās vielas jeb atkarību izraisošas vielas. Tikai Tu pats vari pieņemt lēmumu atteikties. Tavs lēmums parādīs, kas Tev ir svarīgi, un līdz ar to arī, kas Tu pats esi. Pieņem lēmumu pats un nevienam nedod iespēju to izdarīt tavā vietā.
Būt neatkarīgam nozīmē izlemt pašam. Tu vari pateikt ne un pasargāt sevi, savus draugus, ģimeni no atkarības vielu izraisītu pārdzīvojumiem. Iepriekš tev ir stingri jāizlemj, ka Tu to nedarīsi un jāapzinās kāpēc.
Daži priekšlikumi, kā pateikt nē
KĀ PATEIKT NĒ?
8 Īsi rīcības varianti
Esi starp tiem, kas saka nē, sakot nē,
Sajūti kāds spēks mīt Tevī!